Reklama

Szpiedzy w Krainie Drakuli

Szpiedzy w Krainie Drakuli

17.09.2012
Czyta się kilka minut
Dymisje dwóch premierów, zawieszenie w obowiązkach prezydenta i nagonka na korespondentów prasy zagranicznej – w Rumunii trwa największy kryzys polityczny od czasu obalenia Ceauşescu.
Zwolennicy premiera Rumunii Victora Ponty żądają ustąpienia prezydenta Traiana Băsescu; miasto Krajowa, 20 lipca 2012 r. Fot. Radu Sigheti / Reuters / East News
W

W konkurencji prezydentów reprezentujący Rumunię Traian Băsescu jest rekordzistą. Głową państwa stawał się dotąd czterokrotnie: dwa razy po wygranych wyborach i kolejne dwa po tym, jak niepowodzeniem kończyły się próby odwołania go w referendach. Ostatnią przedsięwziął tego lata jego główny rywal polityczny, premier Victor Ponta.

Ale gra toczy się nie tylko o personalia. Stawką jest też rozprawienie się z korupcją, która paraliżuje wchodzący w czas kryzysu kraj i utrudnia jego współpracę z Brukselą.

21 sierpnia sąd konstytucyjny w Bukareszcie ostatecznie unieważnił lipcowe referendum w sprawie odwołania Băsescu. Do wymaganej przez konstytucję 50-procentowej frekwencji przeciwnikom prezydenta zabrakło kilkuset tysięcy głosów. W grudniu Rumunów czekają wybory powszechne, których wyczekuje premier Ponta – jego Partia Socjaldemokratyczna (PSD) wyraźnie prowadzi w sondażach...

8457

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]