Reklama

Ładowanie...

Szpiedzy w Krainie Drakuli

17.09.2012
Czyta się kilka minut
Dymisje dwóch premierów, zawieszenie w obowiązkach prezydenta i nagonka na korespondentów prasy zagranicznej – w Rumunii trwa największy kryzys polityczny od czasu obalenia Ceauşescu.
Zwolennicy premiera Rumunii Victora Ponty żądają ustąpienia prezydenta Traiana Băsescu; miasto Krajowa, 20 lipca 2012 r. Fot. Radu Sigheti / Reuters / East News
W

W konkurencji prezydentów reprezentujący Rumunię Traian Băsescu jest rekordzistą. Głową państwa stawał się dotąd czterokrotnie: dwa razy po wygranych wyborach i kolejne dwa po tym, jak niepowodzeniem kończyły się próby odwołania go w referendach. Ostatnią przedsięwziął tego lata jego główny rywal polityczny, premier Victor Ponta.

Ale gra toczy się nie tylko o personalia. Stawką jest też rozprawienie się z korupcją, która paraliżuje wchodzący w czas kryzysu kraj i utrudnia jego współpracę z Brukselą.

21 sierpnia sąd konstytucyjny w Bukareszcie ostatecznie unieważnił lipcowe referendum w sprawie odwołania Băsescu. Do wymaganej przez konstytucję 50-procentowej frekwencji przeciwnikom prezydenta zabrakło kilkuset tysięcy głosów. W grudniu Rumunów czekają wybory powszechne, których wyczekuje premier Ponta – jego Partia Socjaldemokratyczna (PSD) wyraźnie prowadzi w sondażach...

8457

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]