Reklama

Szczęśliwy sfrustrowany

Szczęśliwy sfrustrowany

25.08.2009
Czyta się kilka minut
Wypalony, zagrożony zawałem, dorabiający na boku i bardziej zadowolony od innych - oto szkic do portretu polskiego nauczyciela.
/fot. Stephen J. Sullivan / stock.xchng
P

Pogodne weekendowe popołudnie. Z autokaru, który zatrzymuje się na parkingu pod lasem, wysypuje się kilkadziesiąt osób. Przyjezdni formują się w krąg i zachęceni przez przewodniczkę zaczynają krzyczeć. Uczestnicy tej sceny to nauczyciele na terapeutycznych warsztatach. Krzycząc, odreagowują stres.

Plecy zgarbione, włosy zmierzwione

Obraz znękanego, wymagającego pomocy belfra jest dobrze znany naukowcom. Na początku lat 90. brytyjscy badacze G. Cooper i C. Travers wykazali, że poziom stresu doświadczanego przez pedagogów ma podobne natężenie jak u lekarzy i kontrolerów lotniczych. W Polsce aż 84,5 proc. nauczycieli przyznaje, że przeżywa stres często lub bardzo często. Ewa Czemierowska i Jadwiga Soboń, psycholożki od trzydziestu z górą lat współpracujące z nauczycielami, wspominają, jak na jednym ze szkoleń ci ostatni...

12222

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]