Reklama

Szawuot

Szawuot

07.06.2011
Czyta się kilka minut
W święto Szawuot wspominamy ofiarowanie Tory na górze Synaj. W tym roku wypada ono późno, w drugim tygodniu czerwca. Tym świętem rządzi cyfra trzy.
J

Jak czytamy w Talmudzie: "Błogosławiony Łaskawy Jedyny, który dał nam potrójną Torę potrójnemu ludowi za pośrednictwem urodzonego jako trzeci". Tora została ofiarowana w trzecim miesiącu roku, w Siwan. Biblia składa się z trzech części: Pięcioksięgu, Proroków i Pism. Izrael dzieli się na trzy grupy: Kohenów, Lewitów oraz Izrael. Mosze był trzecim dzieckiem, po Miriam i Aaronie. Tora została dana trzeciego dnia po tym, jak mężowie oddalili się od swoich żon.

Nim Bóg dał Torę, Żydzi otrzymali już inne przykazania. Dostali siedem praw Noahickich, dany został nakaz obrzezania, w Marah wędrujący Żydzi też otrzymali niektóre nakazy. Ale Tora była czymś absolutnie nowym. Jej nowość polega na tym, że dzięki niej Żydzi stali się jednym z Bogiem. Jak do tego doszło?

Ramban (Nachmanides) nakazywał, by pamięć o wydarzeniu synajskim uważać za jedno z 613...

4809

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]