Reklama

Ładowanie...

Skąd się wzięły przykazania

13.06.2022
Czyta się kilka minut
Czy na górze Synaj Izraelowi dano Dziesięć Przykazań? Otóż nie, otrzymał tam całą Torę. A w Dekalogu mieszczą się wszystkie przykazania, których symbolicznie jest 613.
I

I rzekł Wiekuisty do Mojżesza u góry Synai tak: »Oświadcz synom Israela a powiedz im, gdy wnijdziecie do ziemi, którą oddaję wam, wtedy obchodzić ma ziemia Sabbat Wiekuistemu«” (Kpł 25, 1-2). Przykazanie o roku szabatowym na górze Synaj? Czy tam nie zostało dane tylko Dziesięć Przykazań? Otóż nie. Według tradycyjnego podejścia Izrael otrzymał na górze całą Torę. Dziesięć przykazań to po hebrajsku „dziesięć wypowiedzeń” (por. z gr. Dekalog) – stanowią one ogólne warunki synajskiego przymierza i mieszczą się w nich wszystkie przykazania, których symbolicznie jest 613. Ponadto na Dekalog składa się 620 liter, co odpowiada owym sześciuset trzynastu plus siedmiu przykazaniom, które „dołożyli” rabini (np. zapalanie świec szabatowych czy odmawianie błogosławieństw).

Wróćmy do naszego wersu. Midrasz zastanawia się, co szczególnego łączy szemitę z górą Synaj – przecież...

2987

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]