Reklama

Szatan, czyli adwersarz

10.09.2012
Czyta się kilka minut
Szatan jest postacią alegoryczną. Co do tego nikt nie może mieć wątpliwości, powiada filozof.
N

Nie jest kimś/czymś realnym. Ale nie jest też zwykłą postacią alegoryczną z rewiowego teatrzyku, bowiem z nim są powiązane tajemnice wszechświata. Rozumiejąc, kim jest, uczy Majmonides, można „rozjaśnić wiele tajemnic, a prawdy, z których żadne nie są wyższe, stają się jaśniejsze”. Tak zaczyna się tajemniczy fragment „Przewodnika błądzących”, który czytelnik musi z mozołem odcyfrować.

Szatan w pierwszej scenie spotkania u Boga pojawia się jako ktoś, kto nie należy do wyższych światów. Stawia się przed Panem, choć niekoniecznie był zaproszony i mile witany. To nie było jego przedstawienie. Na pytanie Boga, gdzie on bywał, odpowiada niedbale i mało precyzyjnie – „okrążałem ziemię i przechadzałem się po niej” – niczym samotny i nachmurzony wędrowiec z dzienników Jana Jakuba Rousseau. Filozof wnosi, że nie ma związków między Szatanem a wyższym światem. Zawiadamia nas: „Szatan...

4695

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]