Reklama

Szaranowicz, język i głos

Szaranowicz, język i głos

25.03.2019
Czyta się kilka minut
70-letni komentator, legenda dziennikarstwa sportowego, zapowiada pożegnanie z telewizją – ale przecież zostanie z nami na zawsze.
Fot. Norbert Gawin / East News
Fot. Norbert Gawin / East News
J

Jeśli słowo odchodzi, to muszę odejść i ja” – powiedział po ostatnich zimowych igrzyskach Pawłowi Wilkowiczowi, a my myśleliśmy, że była to bardziej diagnoza współczesnego świata, w nim zaś dziennikarstwa – takiego, w którym news wypiera opowieść, a pośpiech sprawia, że zapominamy o pięknie języka. Dziś, kiedy Włodzimierz Szaranowicz w wywiadzie dla sport.tvp.pl mówi o swojej chorobie, wiemy już, że zdanie to można odczytywać dosłownie. 70-letni komentator, legenda dziennikarstwa sportowego, zapowiada pożegnanie z telewizją – ale przecież zostanie z nami na zawsze.

Zostanie z nami, bo na tym polega najpiękniejsza strona zawodu, który z taką klasą wykonywał: jego spokojny głos, czasem pełen radości, czasem przełamywany wzruszeniem (po ostatnim skoku Adama Małysza płakał), splótł się z naszymi wspomnieniami o tylu pięknych chwilach. Kilkanaście igrzysk, lekkoatletyka, koszykówka – łatwiej wymienić dyscypliny, których nie komentował. Absolwent AWF, sportowiec i trener – wiedział, o czym mówi. Człowiek, którego dykcję doskonalił Gustaw Holoubek, i który terminował u Bohdana Tomaszewskiego – wiedział, jak mówi. Człowiek, którego horyzont zainteresowań przekraczał wymiar stadionów – przenosił nasze doświadczenia ze sportem tam, gdzie należne im miejsce. Na poziom kultury.

O pożegnaniu nie ma mowy, zwłaszcza że czekamy na zapowiedzianą w wywiadzie Jerzego Chromika rozmowę rzekę. Mowa jest o wdzięczności.

Czytaj także: Michał Okoński: Kto nie dotknął piłki ni razu

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz, redaktor wydań specjalnych i publicysta działu krajowego „Tygodnika Powszechnego”, specjalizuje się w pisaniu o piłce nożnej i o stosunkach polsko-żydowskich. W redakcji od...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zawsze poruszały mnie te emocjonalne komentarze. W mej pamięci legend komentatorów sportowych ma Pan trwałe miejsce !
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]