Reklama

SYNOD DLA AMAZONII

Wreszcie mówi się o zmianach otwarcie. Aż w końcu do nich dojdzie – mówi s. Zully Rojas Quispe, misjonarka z Peru.
O. Kasper Mariusz Kaproń, misjonarz i teolog: Trzeba zerwać z klerykalizacją. Postawić na wspólnotowość. Otworzyć się na rdzenne tradycje. I myśleć ekologicznie.
Z roboczego dokumentu Synodu dla Amazonii wynika, że to październikowe zgromadzenie biskupów może być w dziejach Kościoła przełomowe.

AKTUALNOŚCI Z SYNODU

Ledwie poznaliśmy propozycje „grup roboczych” – sensacyjne, bo postulujące odejście od celibatu, diakonat kobiet i „amazoński ryt” – a już w poniedziałek kubełek zimnej wody wylał na rozpalone głowy kard. Christoph Schönborn, członek komitetu redakcyjnego dokumentu końcowego synodu.
Zwolennicy utrzymania starego porządku w Kościele wiele na tym synodzie nie zwojują. Ze straszenia pogaństwem i panteizmem nikt sobie nic nie robi - zwłaszcza grupa zdeterminowanych biskupów z Amazonii, którzy odnowili podpisany pół wieku temu przez ich poprzedników rewolucyjny „Pakt z katakumb”.

Wszystkie artykuły

06.07.2020
Dwie główne kościelne instytucje Ameryki Łacińskiej – CELAM (jednocząca krajowe konferencje episkopatów) oraz REPAM (sieć amazońskich organizacji kościelnych, jeden z głównych organizatorów...
02.07.2020
Kościół jest hierarchiczny a nie demokratyczny. To – być może – trafny socjologiczny opis, ale nie prawda objawiona.
18.02.2020
Ogłoszona właśnie adhortacja „Ukochana Amazonia” nie zawiera konkretnych rozwiązań. Otwiera sporo możliwości, ale to od lokalnych Kościołów zależy, czy zostaną zrealizowane.
16.02.2020
Papież w adhortacji „Umiłowana Amazonia” z wielką wrażliwością omawia problemy ubóstwa, wyzysku, kolonizacji kulturowej, migracji i degradacji środowiska, z którymi boryka się region, ale...
12.02.2020
Ogłoszona właśnie papieska adhortacja „Ukochana Amazonia” nie zastępuje głosu lokalnych Kościołów. W intencji Franciszka ma raczej go wzmocnić, ewentualnie dopełnić.
28.12.2019
Październikowy synod amazoński budził wiele emocji, choć dotyczył ściśle określonego regionu.
10.11.2019
Jesteśmy na początku procesu. Ale wreszcie mówi się o zmianach otwarcie. Aż w końcu do nich dojdzie – mówi s. Zully Rojas Quispe, misjonarka z Peru.
10.11.2019
Główny redaktor Katechizmu ­Kościoła Katolickiego i bliski współpracownik ­Benedykta XVI głosował podczas ostatniego synodu za przyjęciem w dokumencie końcowym postulatu wyświęcania...
28.10.2019
Nie chodzi o zachwycanie się folklorem, promowanie pogaństwa czy synkretyzm. Katolicyzm ma po prostu także takie oblicze. Zobacz je, Europejczyku – jest równie prawdziwe, jak twoje.

Strony

W ostatnią niedzielę słuchaliśmy biskupów aż dwa razy. Ale zabrakło czasu, by wspomnieć o wydarzeniu, dzięki któremu ten dzień być może wpisze się w historię Kościoła.