Reklama

Droga amazońska

Droga amazońska

06.07.2020
Czyta się kilka minut
D

Dwie główne kościelne instytucje Ameryki Łacińskiej – CELAM (jednocząca krajowe konferencje episkopatów) oraz REPAM (sieć amazońskich organizacji kościelnych, jeden z głównych organizatorów Synodu dla Amazonii) – powołały w zeszłym tygodniu Konferencję Kościelną Amazonii. W zamyśle ma to być platforma, dzięki której także świeccy będą mieli znaczący wpływ na kształt amazońskich wspólnot kościelnych.

Dokładny kształt tej organizacji oraz jej sposób funkcjonowania jeszcze się tworzą. Na razie powstał komitet wykonawczy. Na jego czele stoi kard. Cláudio Hummes z Brazylii, wice­przewodniczącym został bp David Martínez de Aguirre z Peru. W skład komitetu wszedł też jeszcze jeden biskup Eugenio Coter z Boliwii, a także troje świeckich przedstawicieli ludów tubylczych Amazonii: Patricia Gualinga (z ludu Sarayakú z Ekwadoru), s. Laura Vicuña Pereira (z ludu Kariri z Brazylii) i Delio Siticonatzi (z ludu Asháninka z Peru). Co ważne – głos każdej i każdego liczy się tak samo – niezależnie, czy jest biskupem, czy świeckim.

Inicjatywa ta jest kolejnym etapem procesu rozpoczętego w Kościele powszechnym za pontyfikatu papieża Franciszka – czynienia Kościoła bardziej synodalnym, czyli takim, w którym odpowiedzialność za kształt życia wspólnoty – a więc realny nań wpływ – mają wszyscy wierni. Tematem tym ma zająć się kolejny synod biskupów, zaplanowany na 2022 r. Ameryka Łacińska przygotowuje się doń intensywnie.

Samo mnożenie rozmaitych komitetów, konferencji i innych organizacji nie sprawi jeszcze, że Kościół będzie bardziej synodalny. Tym niemniej nie można inicjatyw takich, jak tu opisywana, lekceważyć. Stanowią bowiem próby konkretnego wcielenia owej synodalności w życie. Warto się jednak przyglądać tej inicjatywie. Musimy wciąż próbować i uczyć się, jak czynić Kościół bardziej wspólnotą. ©℗

Autor artykułu

Teolog i filozof, publicysta, bloger, redaktor działu „Wiara”. Doktor habilitowany, adiunkt w Katedrze Filozofii Boga i Religii w Akademii Ignatianum w Krakowie. Członek Krakowskiej Grupy...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]