Ładowanie...
Celibat normą, wyświęcanie żonatych wyjątkiem
Celibat normą, wyświęcanie żonatych wyjątkiem
Główny redaktor Katechizmu Kościoła Katolickiego i bliski współpracownik Benedykta XVI głosował podczas ostatniego synodu za przyjęciem w dokumencie końcowym postulatu wyświęcania żonatych mężczyzn (viri probati) oraz dalszym badaniem możliwości diakonatu kobiet. Metropolita Wiednia kard. Christoph Schönborn przyznał to w rozmowie z telewizją ORF. Podkreślił, że podstawową formą posługi kapłańskiej w Kościele katolickim pozostanie celibat i nie można porównywać sytuacji w Amazonii z sytuacją w Austrii. „Nie mamy dramatycznego niedoboru księży w porównaniu do Amazonii – mamy za mało księży, ale też za mało wiernych” – zauważył.
W ten sposób przewodniczący austriackiego episkopatu odpowiedział na akcję zbierania podpisów pod petycją „Amazonia jest także u nas” zorganizowaną przez ks. Paula Zulehnera (do ubiegłego piątku podpisało ją 2 tys. osób). Wiedeński teolog wzywa niemieckojęzyczne episkopaty do „przedstawienia papieżowi równie odważnych propozycji jak te, które znalazły się w tekście końcowym synodu”. Również w Europie są żywe wspólnoty zmagające się z „głodem eucharystii” z powodu braku księży. Petycja stwierdza także, że kobiety powinny mieć dostęp do diakonatu.
Akcja ks. Zulehnera pokazuje, że reform proponowanych dla Kościoła w Amazonii nie da się ograniczyć tylko do tego regionu – staną się one precedensem dla całego Kościoła. Z kolei zachowawcza reakcja kard. Schönborna zapowiada, że europejskich viri probati nieprędko zobaczymy. ©℗
Autor artykułu

Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]