Reklama

Ładowanie...

Synod w skrócie

Synod w skrócie

14.10.2019
Czyta się kilka minut
8–14 października
E

EKOLOGICZNIE

Podczas synodu zostaną wyemitowane do atmosfery 573 tony CO2 (podróże lotnicze, energia, woda, żywność, śmieci). W ramach rekompensaty Watykan zalesi 50 hektarów w Amazonii – poinformował kard. Lorenzo Baldisseri, sekretarz synodu. Organizatorzy zrezygnowali z plastikowych kubków, teczki dla uczestników wykonano z juty, ograniczono zużycie papieru.

REWOLUCYJNIE

„Celibat musi być zniesiony. Indianie go nie rozumieją. Mężczyzna musi mieć żonę, stworzyć dla niej dom. Jeśli nie potrafi zadbać o własny mały dom, jak może zadbać o większy, jakim jest parafia?” – tak pomysł święcenia viri probati tłumaczył bp Erwin Kräutler z Brazylii.

FEMINISTYCZNIE

Możliwym postulatem synodu jest diakonat kobiet. Siostra Alba Teresa Castilla z Kolumbii opowiada: „Gdy ksiądz nie może przyjechać, a potrzeba kogoś ochrzcić, chrzcimy. Jeśli ktoś chce wziąć ślub, jesteśmy obecne jako świadkowie miłości tej pary. Wiele razy zdarzało się nam nawet słuchać spowiedzi, choć nie dawałyśmy rozgrzeszenia”.

OPOZYCYJNIE

„Słyszę, że niektórzy traktują synod niczym poletko doświadczalne Kościoła powszechnego” – tak pomysł wyświęcania żonatych mężczyzn i diakonatu kobiet komentuje kard. Robert Sarah, prefekt Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. „Tymczasem synod ma specyficzny i lokalny cel: ewangelizację Amazonii. Obawiam się, że niektórzy na zachodzie Europy próbują go wykorzystać do realizacji własnych planów”.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]