Eksperymentalny wzorzec Kościoła

W poniedziałek opublikowano roboczy tekst, tzw. „Instrumentum laboris” Synodu dla Amazonii. Dokument ten jest ważny z kilku powodów.

18.06.2019

Czyta się kilka minut

Papież Franciszek w koloseum w Puerto Maldonado, mieście uważanym za bramę do Amazonii podczas wizyty papieskiej w Peru, 19 stycznia 2018 r. / / L'Osservatore Romano Vatican Media/Pool Photo /AP/EAST NEWS
Papież Franciszek w koloseum w Puerto Maldonado, mieście uważanym za bramę do Amazonii podczas wizyty papieskiej w Peru, 19 stycznia 2018 r. / / L'Osservatore Romano Vatican Media/Pool Photo /AP/EAST NEWS

Amazonia to dla większości z nas zapewne dość egzotyczna, odległa kraina. Znamy ją najczęściej z przyrodniczych filmów albo podróżniczych książek. Nie za bardzo wiemy, co się tam tak naprawdę dzieje, nie sądzimy bowiem, by to miało nas dotyczyć. W takiej perspektywie Synod dla Amazonii, który ma odbyć się w Rzymie w październiku tego roku, wydaje się być wydarzeniem tyleż ciekawym, co egzotycznym i mało dla naszego życia religijnego znaczącym.

A jednak – jak los Amazonii, jej lasów i zasobów wodnych, bardzo istotnie wpływa na klimat Polski i całej Europy, tak rozstrzygnięcia najbliższego synodalnego zgromadzenia mogą wydatnie zmienić kształt także polskiego katolicyzmu. 

Wczoraj opublikowano roboczy tekst (tzw. „Instrumentum laboris”) Synodu dla Amazonii. Zrobiło się o nim głośno przede wszystkim z powodu zapowiedzianego w tekście otwarcia debaty na temat święcenia żonatych mężczyzn, szanowanych członków i liderów swoich plemion (do których obecnie ksiądz jest w stanie dotrzeć najwyżej kilka razy w roku i które z tego powodu pozbawione są możliwości celebrowania Eucharystii).

Roboczy dokument Synodu dla Amazonii jest jednak ważny także z kilku innych powodów: zawiera bardzo odważne, nowatorskie pomysły teologiczne dotyczące takich kwestii jak dialogiczne otwarcie chrześcijaństwa na tradycyjną duchowość indiańskich plemion, integralne połączenie głoszenia Ewangelii oraz troski o sprawiedliwość społeczną i holistyczną ekologię czy wizja Kościoła, w której relacje między świeckimi a wyświęconymi chrześcijanami są znacznie bardziej partnerskie niż teraz.

Co ważne – dokument mówi o Amazonii jako pars pro toto całego Kościoła. Być może więc jesteśmy świadkami kościelnego eksperymentu, który w dalszej (choć wcale nie tak dalekiej) perspektywie zmieni cały katolicyzm także w innych częściach świata. Eksperyment ten z jednej strony otwiera nowe drogi, a z drugiej – jest powrotem do wizji bliższej pierwotnemu chrześcijaństwu. Warto zatem lepiej się temu przyjrzeć. Spróbujemy w „Tygodniku” zrobić to niebawem.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Filozof i teolog, publicysta, redaktor działu „Wiara”. Doktor habilitowany, kierownik Katedry Filozofii Współczesnej w Uniwersytecie Ignatianum w Krakowie. Nauczyciel mindfulness, trener umiejętności DBT. Prowadzi też indywidualne sesje dialogu filozoficznego.