Reklama

Kościół z twarzą Amazonii

Kościół z twarzą Amazonii

z Rzymu
28.10.2019
Czyta się kilka minut
Nie chodzi o zachwycanie się folklorem, promowanie pogaństwa czy synkretyzm. Katolicyzm ma po prostu także takie oblicze. Zobacz je, Europejczyku – jest równie prawdziwe, jak twoje.
Delegaci na Synod dla Amazonii niosą pirogę na plac św. Piotra, Rzym, 19 października 2019 r. VINCENZO PINTO / AFP / EAST NEWS
M

Mawako spotykam w kościele Santa Maria in Traspontina, przy via Conciliazione, gdzie mieści się „kwatera główna” projektu „Amazonia nasz wspólny dom”. To cykl wydarzeń towarzyszących synodowi: modlitw, występów muzycznych i tanecznych, paneli dyskusyjnych, wystaw. Ponad 100 imprez w 20 miejscach Rzymu.

Pomysł, by równolegle z obradami biskupów zaprezentować światu kulturę rdzennych mieszkańców Amazonii i opowiedzieć o ich problemach, zrodził się na jednej z konferencji CELAM (rada episkopatów Ameryki Łacińskiej). A wyjazd do Włoch liderów grup parafialnych, wspólnot podstawowych i organizacji katolickich potraktowano jako formę podziękowania za ich pracę podczas przygotowań do synodu. Amazonia żyła nim od dwóch lat: organizowano modlitwy, dyskutowano nad tematami, którymi powinni zająć się biskupi, redagowano propozycje do dokumentu roboczego.

Jak szacują organizatorzy...

16187

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Performance... Tak,to najlepsze podsumowanie tego pontyfikatu.

Ja nie popieram celibatu. I moim zdaniem celibat powinien być dowolny. Zresztą jest kryzys powołań. I to kwestia czasu, kiedy go ściągną. Amazonie jest pierwszym krokiem kościoła hierarchicznego do ściągnięcia celibatu. Kościół hierarchicznego przegrywa walkę o żady na ludzkim duszami. Kościoły zaczynają pustoszeć. I ten proces będzie postępował dalej. ====>https://www.youtube.com/watch?v=WSOIMGIJj5E

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]