Reklama

Symfonia Pięćdziesiątnicy

Symfonia Pięćdziesiątnicy

06.05.2008
Czyta się kilka minut
Ukazały się im też jakoby języki ognia, które się rozdzielały... Zbiegli się tłumnie i zdumieli, bo każdy słyszał, jak przemawiali w jego języku. Dz 2, 3. 6.
T

Tak często słyszymy życzenie: oby wreszcie w Kościele wszyscy mówili jednym językiem. By je choć w części spełnić, Kościół musiałby się cofnąć do epoki sprzed Zesłania Ducha Świętego. Nawet wtedy jednak innym głosem mówił sceptyczny Tomasz Apostoł, innym zaś sangwiniczny Szymon Piotr.

Wielki dar Pięćdziesiątnicy uzewnętrznił się w tym, że identyczną treść wyrażono w różnych językach. Ten sam Boży płomień przybrał postać wielu języków ognia. Niczym w symfonii, wielość i różnorodność form zespoliła się w urzekającej Bożej kompozycji.

Skąd więc narastające tęsknoty za tym, aby symfonię zastąpić śpiewem unisono? Zespołowa recytacja jednym głosem bywa ceniona we wczesnych stadiach naszego rozwoju, np. na poziomie przedszkola. Kiedy jednak podobną hierarchię wartości wprowadzamy na teren wspólnoty Kościoła, powstaje obawa, że prywatna estetyka...

1302

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]