Reklama

Symbol

Symbol

01.10.2012
Czyta się kilka minut
11 października rozpoczynamy w Kościele Rok Wiary. Będzie ujęty w dwie klamry: Przekazanie Symbolu wiary w dniu inauguracji i Wyznanie Symbolu wiary w dniu zakończenia.
K

Kościół przekazuje nam Symbol (czyli „Skład Apostolski”) po to, byśmy go przyjęli – jak ziarno, które ma zapuścić w nas korzenie, a następnie zaowocować świadectwem wiary w słowie i czynie. Rok Wiary można więc nazwać „rokiem dojrzewania Symbolu” w każdym z nas – czasem, w którym Symbol będzie w nas „pracował”: przemieniał i stwarzał na nowo, otwierając przed nami „Odrzwia Wiary” (Porta Fidei), a więc doświadczenie Boga i samych siebie w relacji z Nim – doświadczenie tak dynamiczne, że nie będziemy w stanie zachować go dla siebie, lecz będziemy musieli wyjść z nim do innych.

Czy w Składzie Apostolskim kryje się aż taka siła?

Przez pierwsze tysiąc lat swej historii Kościół nie traktował Symbolu Wiary jako spisanej „formułki”: „Wierzę w Boga...”, jednej z wielu (odmawianej lub nie) części „pacierza”. Symbol/Skład Apostolski nie był tylko pobożnym tekstem – nazywany był...

3113

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]