Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Światło tysiąca planet

Światło tysiąca planet

22.12.2016
Czyta się kilka minut
„Nigdy płomień wiedzy nie płonął równie świetliście, co dziś, i trudno sobie wyobrazić, jak będzie wyglądał nasz świat nawet za lat dziesięć”. Brzmi znajomo? Mógłby tak też napisać do kalifa Bagdadu Awicenna. Dziesięć wieków temu.
Farmaceuci w XIV-wiecznym manuskrypcie „Kanon medycyny” Awicenny Fot. Photoshot / PAP
D

Do Al-Kadira, z łaski Allaha Kalifa prześwietnego Kalifatu Abbasydzkiego w Bagdadzie,
30 dnia miesiąca radżab, 407 roku

Drogi Al-Kadirze,
Niech chwała będzie Bogu i błogosławieństwo dla jego Proroka. Minęło już wiele miesięcy, od kiedy zapytałeś mnie listownie o postępy pracy moje i moich uczonych towarzyszy – i o to, co przyniesie nam przyszłość. Kiedy w końcu zasiadłem do odpowiedzi, trudno było mi rozpocząć i wzrok mój długo błądził po rozwieszonych na ścianach mej pracowni mapach nieba i kalendarzach. I cóż się okazało, gdym tak dumał? Otóż nasi kuzyni w wierze, którzy w wielkim mniemaniu mają tego Proroka i Posłańcę Allaha, któremu na imię było Isa ibn Marjam [Jezus, syn Marii – tłum.], zgodnie ze swym własnym pogańskim kalendarzem obchodzą dziś właśnie pierwszy dzień nowego roku, a jest to dla nich, musisz wiedzieć, rok 1017. Szczególna musi być to...

8989

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum
Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Piękne

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]