Reklama

Powrót kalifa, kres kalifatu

Powrót kalifa, kres kalifatu

29.09.2017
Czyta się kilka minut
Po roku milczenia najpilniej ścigany dżihadysta świata wezwał do wytrwałości w walce z „krzyżowcami i Żydami”. A przy okazji rozwiał pogłoski o swojej śmierci.
Abu Bakr al-Baghdadi ogłasza się kalifem ISIS. Mosul, Irak, 4 lipca 2014 r. / fot.  Balkis Press / ABACA / EAST NEWS
Abu Bakr al-Baghdadi ogłasza się kalifem ISIS. Mosul, Irak, 4 lipca 2014 r. / fot. Balkis Press / ABACA / EAST NEWS
T

Trwające trzy kwadranse orędzie samozwańczego kalifa opublikowało w czwartek tzw. Państwo Islamskie. W przeciwieństwie do innych, łakomych na sławę przywódców ruchu dżihadystów, kalif Abu Bakr al-Baghdadi („Bagdadczyk”) występuje publicznie niezmiernie rzadko. Tylko raz, w lipcu 2014 r. pokazał się publicznie, gdy z kazalnicy Wielkiego Meczetu Al-Nuriego w Mosulu proklamował powstanie kalifatu pod swoim przywództwem.

Potem nikt z postronnych już go nie widział. Nawet orędzia kalif wygłasza z rzadka i tylko przy okazji wielkich świąt bądź wyjątkowo ważnych wydarzeń. Ostatnie, przed rokiem – gdy żołnierze kalifatu sposobili się do obrony Mosulu przed oblegającymi miasto wojskami irackimi i amerykańskimi.

Pół tuzina śmierci

Mosul, iracka stolica kalifatu, została zdobyta przez jego przeciwników, podobnie jak Rakka – stolica syryjska kalifatu. W...

18763

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]