Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Zrozumienie przed prawem

Zrozumienie przed prawem

02.11.2014
Czyta się kilka minut
Czy prawosławne podejście do małżeństwa może pomóc rozwiązać problem komunii dla rozwiedzionych, którzy żyją w ponownych związkach?
Fot. Antoine Gyori / CORBIS
W

Wzmianka o prawosławnej zasadzie wyrozumiałości i miłosierdzia okazywanego względem ludzkiej słabości znalazła się już w dokumencie przygotowawczym do prac Synodu Biskupów w Watykanie. Specjalny sekretarz Synodu, abp Bruno Forte, w jednym z wywiadów wskazał na możliwość inspiracji ze strony Kościoła prawosławnego. Czy ta praktyka może być pomocna w kształtowaniu nowego podejścia do niezwykle aktualnego problemu duszpasterskiego w Kościele katolickim?
Ekonomia nierozerwalności
Nadzieje na przyszłe wspólne podejście do zagadnienia rozwodu, ponownego małżeństwa i uczestnictwa w sakramentach zostały przygaszone przez kard. Waltera Kaspera, choć, jak wiadomo, sprzyja on zdecydowanie mądremu stosowaniu zasady miłosierdzia w odniesieniu do osób rozwiedzionych. Chodzi jednak o jego stwierdzenie, że nie należy się kierować praktyką prawosławną, gdyż opiera się ona...

13151

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]