Reklama

Ładowanie...

Zrozumienie przed prawem

02.11.2014
Czyta się kilka minut
Czy prawosławne podejście do małżeństwa może pomóc rozwiązać problem komunii dla rozwiedzionych, którzy żyją w ponownych związkach?
Fot. Antoine Gyori / CORBIS
W

Wzmianka o prawosławnej zasadzie wyrozumiałości i miłosierdzia okazywanego względem ludzkiej słabości znalazła się już w dokumencie przygotowawczym do prac Synodu Biskupów w Watykanie. Specjalny sekretarz Synodu, abp Bruno Forte, w jednym z wywiadów wskazał na możliwość inspiracji ze strony Kościoła prawosławnego. Czy ta praktyka może być pomocna w kształtowaniu nowego podejścia do niezwykle aktualnego problemu duszpasterskiego w Kościele katolickim?
Ekonomia nierozerwalności
Nadzieje na przyszłe wspólne podejście do zagadnienia rozwodu, ponownego małżeństwa i uczestnictwa w sakramentach zostały przygaszone przez kard. Waltera Kaspera, choć, jak wiadomo, sprzyja on zdecydowanie mądremu stosowaniu zasady miłosierdzia w odniesieniu do osób rozwiedzionych. Chodzi jednak o jego stwierdzenie, że nie należy się kierować praktyką prawosławną, gdyż opiera się ona...

13151

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]