Reklama

Zrozumienie przed prawem

Zrozumienie przed prawem

02.11.2014
Czyta się kilka minut
Czy prawosławne podejście do małżeństwa może pomóc rozwiązać problem komunii dla rozwiedzionych, którzy żyją w ponownych związkach?
Fot. Antoine Gyori / CORBIS
W

Wzmianka o prawosławnej zasadzie wyrozumiałości i miłosierdzia okazywanego względem ludzkiej słabości znalazła się już w dokumencie przygotowawczym do prac Synodu Biskupów w Watykanie. Specjalny sekretarz Synodu, abp Bruno Forte, w jednym z wywiadów wskazał na możliwość inspiracji ze strony Kościoła prawosławnego. Czy ta praktyka może być pomocna w kształtowaniu nowego podejścia do niezwykle aktualnego problemu duszpasterskiego w Kościele katolickim?
Ekonomia nierozerwalności
Nadzieje na przyszłe wspólne podejście do zagadnienia rozwodu, ponownego małżeństwa i uczestnictwa w sakramentach zostały przygaszone przez kard. Waltera Kaspera, choć, jak wiadomo, sprzyja on zdecydowanie mądremu stosowaniu zasady miłosierdzia w odniesieniu do osób rozwiedzionych. Chodzi jednak o jego stwierdzenie, że nie należy się kierować praktyką prawosławną, gdyż opiera się ona...

13151

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]