Reklama

Pierwszy bez równych

Pierwszy bez równych

10.02.2014
Czyta się kilka minut
Moskwa ściera się z Konstantynopolem w kwestii prymatu. Konflikt poważnie szkodzi nie tylko prawosławiu, ale także przyszłości ekumenii.
Fot. Dmitry Astakhov / AFP / EAST NEWS
P

Pół wieku po historycznym spotkaniu obydwu pierwszych hierarchów chrześcijańskiego Zachodu i Wschodu, papieża Pawła VI i patriarchy Atenagorasa w Jerozolimie (styczeń 1964 r.) wybuchł spór o prymat. Na grudniowym Synodzie Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego zakwestionowano nie tylko powszechny prymat jurysdykcji biskupa Rzymu, ale również przywódczą rolę patriarchy Konstantynopola w prawosławiu.
KTO JEST PIERWSZY
Rosyjska deklaracja to odpowiedź na dokument „Eklezjologiczne i kanoniczne konsekwencje sakramentalnej natury Kościoła: wspólnota kościelna, synodalność i władza”, przygotowany przez rzymskokatolicko-prawosławną Międzynarodową Komisję Mieszaną podczas sesji plenarnej w Rawennie (2007).
W lipcu 2013 r. metropolita Hilarion oświadczył, że Kościół rosyjski nie zgadza się z tym dokumentem, i że prowadzony w ten sposób dialog katolicko-...

15647

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]