Reklama

Ładowanie...

Pierwszy bez równych

10.02.2014
Czyta się kilka minut
Moskwa ściera się z Konstantynopolem w kwestii prymatu. Konflikt poważnie szkodzi nie tylko prawosławiu, ale także przyszłości ekumenii.
Fot. Dmitry Astakhov / AFP / EAST NEWS
P

Pół wieku po historycznym spotkaniu obydwu pierwszych hierarchów chrześcijańskiego Zachodu i Wschodu, papieża Pawła VI i patriarchy Atenagorasa w Jerozolimie (styczeń 1964 r.) wybuchł spór o prymat. Na grudniowym Synodzie Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego zakwestionowano nie tylko powszechny prymat jurysdykcji biskupa Rzymu, ale również przywódczą rolę patriarchy Konstantynopola w prawosławiu.
KTO JEST PIERWSZY
Rosyjska deklaracja to odpowiedź na dokument „Eklezjologiczne i kanoniczne konsekwencje sakramentalnej natury Kościoła: wspólnota kościelna, synodalność i władza”, przygotowany przez rzymskokatolicko-prawosławną Międzynarodową Komisję Mieszaną podczas sesji plenarnej w Rawennie (2007).
W lipcu 2013 r. metropolita Hilarion oświadczył, że Kościół rosyjski nie zgadza się z tym dokumentem, i że prowadzony w ten sposób dialog katolicko-...

15647

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]