Reklama

Wielki znak ocalenia

Wielki znak ocalenia

07.04.2007
Czyta się kilka minut
Bóg pozwolił zawiesić się na krzyżu. Dał się wykluczyć ze świata, pokazał się ludziom jako słaby ipozbawiony mocy działania. Może to właśnie jedyny sposób, wjaki Bóg jest znami wciągu wieków?.
Anonimowy mistrz flamandzki "Zdjęcie z krzyża", 1470 r.
W

W tym roku chrześcijanie Wschodu i Zachodu świętują Wielkanoc w tym samym czasie. Dla wszystkich jest to największe święto nadziei w całym roku liturgicznym; czas wzajemnego umacniania się w zaufaniu do Boga największych obietnic.

Dwa oblicza ikony Chrystusa

Paweł Apostoł nazwał Chrystusa "naszą Paschą" (1 Kor 5, 7). Jest coś bardzo naszego i bliskiego w tym, czym stał się dla nas Chrystus, sławiony w wielkanocnej liturgii wschodniej jako "Nowa Pascha". Nowa Pascha - nasza Pascha... Pascha znaczy przejście, przeprowadzenie do innego bytowania. To wyraz chrześcijańskiej nadziei na czekającą wszystkich tajemnicę Przejścia.

Jezus został wydany w ręce ludzi. To nie Bóg skazał Go na śmierć. To my, ludzie, sprawiliśmy, że przeszedł przez mękę i krzyż po to, aby stać się największym ostrzeżeniem przed zadawaniem...

12227

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]