Reklama

Świąteczna konkurencja

Świąteczna konkurencja

19.04.2011
Czyta się kilka minut
Kazał przygotować ucztę. Jednak ewangeliści są w sporze, czy to była wieczerza sederowa, jaką znamy z judaizmu (Mateusz, Marek, Łukasz), czy inna, wcześniejsza (Jan).
D

Dla synoptyków ważne jest, by związać ostatnią wieczerzę z nocą, podczas której Bóg wyprowadza naród z niewoli, Jan chce, by śmierć Jezusa nastąpiła równolegle ze śmiercią paschalnych baranków, czyli dzień przed świętem. Zgadzają się jednak, że śmierć i zmartwychwstanie Jezusa są splecione właśnie ze świętem Paschy.

Pierwsi chrześcijanie nie mieli jasności, czy i jak obchodzić Paschę. Zmartwychwstanie upamiętniali spotkaniem pierwszego dnia tygodnia. Zwyczaje, o których wiemy, pozwalają spekulować, że przynajmniej w Jerozolimie i Syrii obchodzono Paschę, ale z chrześcijańską interpretacją. To współużytkowanie święta rodziło napięcia. Dlatego już najwcześniejsze teksty wielkanocne, takie jak "Homilia Paschalna" Melitona z Sardes, noszą znamiona antyżydowskich polemik. Z czasem wątki te się rozbudowały i na stałe weszły do liturgicznych tekstów Wielkanocy, co...

4340

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]