Reklama

Świat wieloraki

Świat wieloraki

04.11.2008
Czyta się kilka minut
Jacek Woźniakowski: ZE WSPOMNIEŃ SZCZĘŚCIARZA - trudno się od tej książki oderwać, tak wielkie w niej bogactwo ludzi, spraw, obrazów, anegdot i tak żywa narracja. Co dla czytelników tekstów Jacka Woźniakowskiego - czy chodzi o publicystykę w "Tygodniku", o relacje z podróży, czy też o prace z dziedziny historii sztuki, jak świetne "Góry niewzruszone" - nie jest oczywiście nowiną.
T

Tym razem autor "Gór..." zwraca się ku przeszłości, sięga do własnej pamięci i dziejów rodziny, przywołuje wybitne postacie, które spotkał na swojej drodze i - szerzej - świat, który te postacie współtworzyły. Świat, którego już nie ma, któremu jednak zawdzięczamy bardzo, bardzo wiele.

W najbliższych "Książkach w Tygodniku" o wspomnieniach Jacka Woźniakowskiego napisze więcej Marta Wyka, teraz tylko parę uwag dla zachęty - jeśli byłaby w tym przypadku potrzebna. "Ze wspomnień szczęściarza" nie jest klasyczną autobiografią, to raczej umiejętnie sporządzony kolaż form rozmaitych, gdzie chronologiczna linia wije się nieco meandrycznie, łącząc plastyczne, mocno odciśnięte w pamięci sceny, a ciężar spoczywa raczej na wydarzeniach odleglejszych w czasie. "Wydaje mi się - pisze we wstępie autor - że ciekawe są czasy dawniejsze, najprzód dlatego, że gęstsza zasłona...

3924

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]