Reklama

Na mostku kapitańskim

Na mostku kapitańskim

03.12.2012
Czyta się kilka minut
Kręcone żelazne schodki były jedyną drogą, którą można było tam się dostać. Niewielki i niewysoki pokój przypominał trochę latarnię morską, a trochę mostek kapitański.
Jacek Woźniakowski, Kraków, 13 stycznia 1996 r. Fot. Bogdan Krężel
M

Może dlatego, że Jacek Woźniakowski – szczupły, wysportowany, o wyrazistych rysach twarzy, ze starannie przyciętą brodą skrywającą wojenną bliznę, formułujący sądy ostro i precyzyjnie – sprawiał wrażenie kogoś stworzonego do pełnienia funkcji przywódczych.

1. Pokój przy Wiślnej 12, na drugim piętrze oficyny krakowskiego Pałacu Biskupiego, był rzeczywiście punktem dowodzenia – na 20 metrach kwadratowych, przez blisko trzy dekady mieściła się redakcja wydawnictwa Znak. Tam układano ambitne plany wydawnicze, kastrowane następnie niemiłosiernie przez Departament Książki Ministerstwa Kultury (!), nim jeszcze do poszczególnych tytułów dobrała się cenzura. Poezje Miłosza wstawiano do planu od początku lat 70. i co roku były skreślane, aż przyszła wiadomość o Noblu. 40-tysięczny nakład „Gdzie wschodzi słońce i kędy zapada” wydrukowano wtedy błyskawicznie, a kolejka do...

10353

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]