Reklama

Świat jako próg

Świat jako próg

12.03.2007
Czyta się kilka minut
1

1.

Gdy muzyka rockowa pojawiła się w połowie lat 50., oniemiały ze zdumienia świat nie wiedział jeszcze, że te dźwięki, których muzyczną winietą stał się Presle­yowski "Heartbreak Hotel", mające wkrótce stać się stylem życia i myślenia, wytrącą go z kolein utartego porządku. Rock'n'roll zaczął wymazywać granice, które do tej pory zdawały się gwarantem niewzruszonego porządku: biali i czarni zaczęli wzajemnie słuchać swojej muzyki, otwierając przestrzeń porozumienia, o której jeszcze nie śniło się politykom, rzadkie koncerty, lecz często i żarliwie wysłuchiwane płyty The Beatles, Animals, Rolling Stones, Led Zeppelin nadwerężały mury dzielące (wolny) Zachód od (zniewolonego) Wschodu zanim jeszcze ruszyła fala Wielkiej Niezgody Solidarności, młodzi opuszczali bezpieczne, lecz duszne domowe zagrody ruszając w drogę, która po ponad dziesięciu latach miała...

10239

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]