Reklama

Radość i smutek błazna

Radość i smutek błazna

23.07.2007
Czyta się kilka minut
Nietzsche tłumaczył, że dusza "śpiewa", bowiem pragnie uniknąć płaczu, a śpiew ów wypływający gdzieś z nierozpoznanych do końca źródeł lęku musi być "śpiewem huczącym", wokół którego "podrygują wszystkie dobre-złe-cudowne rzeczy". Cóż za wspaniały opis rockowej pieśni!.
N

Nasi aparatczycy nie przestaną wytwarzać

swego plugawego paskudztwa zwanego Historią:

nam pozostało tylko modlić się, by artyści,

kucharze i święci wciąż się pojawiali, by śmiać się z tego.

W. H. Auden, "Lądowanie na Księżycu"

1.

Powiedzmy to na samym początku: rock'n'roll to jeden z wielkich wynalazków kulturowych i społecznych niedawno skończonego wieku. Gdy po wojennej hekatombie świat skupił się na wytyczaniu i uszczelnianiu granic dzielących Wschód od Zachodu, czarnych od białych, dobrych od złych, Elvis Presley (ale niech "The King" posłuży jedynie za symbol, bowiem wraz z nim trzeba by wymienić takich muzyków jak Buddy Holly, Gene Vincent, Eddie Cochran, Bill Haley, Jerry Lee Lewis) swymi nagraniami w studiu Sama Phillipsa w Memphis otworzył przed mieszczańską "białą"...

19383

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]