Reklama

Radość i smutek błazna

Radość i smutek błazna

23.07.2007
Czyta się kilka minut
Nietzsche tłumaczył, że dusza "śpiewa", bowiem pragnie uniknąć płaczu, a śpiew ów wypływający gdzieś z nierozpoznanych do końca źródeł lęku musi być "śpiewem huczącym", wokół którego "podrygują wszystkie dobre-złe-cudowne rzeczy". Cóż za wspaniały opis rockowej pieśni!.
N

Nasi aparatczycy nie przestaną wytwarzać

swego plugawego paskudztwa zwanego Historią:

nam pozostało tylko modlić się, by artyści,

kucharze i święci wciąż się pojawiali, by śmiać się z tego.

W. H. Auden, "Lądowanie na Księżycu"

1.

Powiedzmy to na samym początku: rock'n'roll to jeden z wielkich wynalazków kulturowych i społecznych niedawno skończonego wieku. Gdy po wojennej hekatombie świat skupił się na wytyczaniu i uszczelnianiu granic dzielących Wschód od Zachodu, czarnych od białych, dobrych od złych, Elvis Presley (ale niech "The King" posłuży jedynie za symbol, bowiem wraz z nim trzeba by wymienić takich muzyków jak Buddy Holly, Gene Vincent, Eddie Cochran, Bill Haley, Jerry Lee Lewis) swymi nagraniami w studiu Sama Phillipsa w Memphis otworzył przed mieszczańską "białą"...

19383

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]