Reklama

Sumienie Francji

Sumienie Francji

29.01.2007
Czyta się kilka minut
Całe życie walczył. Najpierw z nazistami, później z nędzą i niesprawiedliwością, u schyłku życia z doktryną kościelną. Z uporem upominał polityków i papieży. Urósł do rangi bohatera narodowego Francji. Abbé Pierre, założyciel Wspólnoty Emmaus, zmarł 22 stycznia 2007 r.
/fot. KNA-Bild
W

W kaplicy szpitala wojskowego w podparyskim Val-de-Grâce jeszcze tego samego dnia ustawiły się kolejki chętnych do złożenia mu hołdu. Wieczorem prezydent Jacques Chirac wygłosił orędzie do narodu, wyrażając głęboki żal z powodu odejścia "sumienia Francji". Ceremoniom pogrzebowym nadano rangę państwową.

Charakterystyczna postać: blada wysmukła twarz, niebieskie oczy i pytający wzrok, rzadka biała broda, przekrzywiony czarny beret. Stanowczy głos, nieco ochrypły pod koniec życia, i nieprzebierający w słowach język. Jedni nazywali go ojcem bezdomnych, inni prowokatorem. W rankingach popularności wygrywał nawet z piłkarzem Zidane'em.

Żebyśmy nie pozdychali

Zima 1954 r. W nocy z 3 na 4 stycznia młody ksiądz Piotr biegnie przez podparyskie Neuilly-Plaisance do przyczepy kempingowej, w której mieszkają młodzi...

8029

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]