Reklama

Ładowanie...

Droga Brata Rogera

12.09.2006
Czyta się kilka minut
"Brat Roger Schutz, założyciel Wspólnoty Ekumenicznej z Taizé, przeszedł potajemnie na katolicyzm - napisał dziennik "Le Monde. Takie stwierdzenie "zniekształca prawdziwą drogę Brata Rogera i godzi w jego pamięć, odpowiedzieli Bracia z Taizé. Stanowczo zareagowała również Francuska Federacja Protestantów oraz członkowie Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.
Brat Roger przyjmuje komunię podczas Synodu Biskupów dla Europy, 1999 r.
"

"Rewelację" o nieżyjącym już protestanckim pastorze wyłowiono z mało znaczącego biuletynu religijnego "Aletheia". Yves Chiron, redaktor, a zarazem wydawca tego tradycjonalistycznego pisma, twierdzi, że Brat Roger ukrywał swoją konwersję od 1972 r. "Wszystko wyszło na jaw dopiero w dniu pogrzebu Jana Pawła II, kiedy to przeor Wspólnoty na oczach świata przyjął komunię z rąk kard. Josepha Ratzingera" - pisze Chiron, powołując się m.in. na list Papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan z 13 maja br., stwierdzający, że "»komunia wiary« z Kościołem katolickim" miała w przypadku Brata Rogera "charakter obiektywny i publiczny". Cytuje również rzekomą wypowiedź bp. Raymonda Séguy, niegdyś odpowiedzialnego za diecezję Autun, do której należy wioska Taizé. Séguy miał przywołać opinię innego francuskiego dostojnika, Armanda Le Bourgeois, jakoby Brat Roger przeszedł na katolicyzm...

5246

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]