Reklama

Droga Brata Rogera

Droga Brata Rogera

12.09.2006
Czyta się kilka minut
"Brat Roger Schutz, założyciel Wspólnoty Ekumenicznej z Taizé, przeszedł potajemnie na katolicyzm - napisał dziennik "Le Monde. Takie stwierdzenie "zniekształca prawdziwą drogę Brata Rogera i godzi w jego pamięć, odpowiedzieli Bracia z Taizé. Stanowczo zareagowała również Francuska Federacja Protestantów oraz członkowie Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.
Brat Roger przyjmuje komunię podczas Synodu Biskupów dla Europy, 1999 r.
"

"Rewelację" o nieżyjącym już protestanckim pastorze wyłowiono z mało znaczącego biuletynu religijnego "Aletheia". Yves Chiron, redaktor, a zarazem wydawca tego tradycjonalistycznego pisma, twierdzi, że Brat Roger ukrywał swoją konwersję od 1972 r. "Wszystko wyszło na jaw dopiero w dniu pogrzebu Jana Pawła II, kiedy to przeor Wspólnoty na oczach świata przyjął komunię z rąk kard. Josepha Ratzingera" - pisze Chiron, powołując się m.in. na list Papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan z 13 maja br., stwierdzający, że "»komunia wiary« z Kościołem katolickim" miała w przypadku Brata Rogera "charakter obiektywny i publiczny". Cytuje również rzekomą wypowiedź bp. Raymonda Séguy, niegdyś odpowiedzialnego za diecezję Autun, do której należy wioska Taizé. Séguy miał przywołać opinię innego francuskiego dostojnika, Armanda Le Bourgeois, jakoby Brat Roger przeszedł na katolicyzm...

5246

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]