Ucho igielne

Przejrzystość, komunikacja i współdziałanie to - zdaniem kard. Jeana-Pierre'a Ricarda - najważniejsze cechy rewolucji we francuskim Kościele. Motorem zmian ma być... nowa siedziba Konferencji Episkopatu.

06.06.2007

Czyta się kilka minut

Nowa siedziba Episkopatu Francji /
Nowa siedziba Episkopatu Francji /

Pokaźnych rozmiarów pałac, położony w centrum jednej z najbardziej luksusowych dzielnic Paryża, przypomina twierdzę nie do zdobycia. Surowe z zewnątrz mury kryją wymarzoną przez biskupów przestrzeń do pracy: dwanaście doskonale wyposażonych sal konferencyjnych, amfiteatr, kaplicę, kilkadziesiąt biur, pokoje gościnne, bibliotekę... Blisko 5300 m kw. (plus ponad 1000 m kw. ogrodu) to powierzchnia, która - jak podkreśla z dumą przewodniczący francuskiego Episkopatu (CEF) kard. Ricard - "pozwoli nabrać większego rozmachu we wspólnym działaniu dla dobra Kościoła". Dotychczas poszczególne komisje i struktury CEF rozproszone były w dwudziestu miejscach stolicy, z główną siedzibą przy rue du Bac. Zatrudnienie w pełnym wymiarze znajdowało tam ponad 130 pracowników (w większości świeckich) oraz kilkudziesięciu wolontariuszy. Teraz biskupi chcą utworzyć Unię Stowarzyszeń Diecezjalnych Francji (UADF), a tym samym zredukować ilość etatów pracowników świeckich do maksimum 50. Ma to ułatwić rozwój karier i wzrost płac.

Ponad pół wieku pracy w "ciemnych i umeblowanych jeszcze w latach 50. pomieszczeniach nie nastrajało do rewolucyjnych zmian" - podkreślał kard. Ricard podczas ceremonii otwarcia nowej siedziby. Według arcybiskupa Bordeaux, brak dobrej komunikacji i przejrzystości (głównie na płaszczyźnie finansów) utrudniał pracę członkom Konferencji, a poprzednia struktura "przypominała prawdziwego potwora z Loch Ness". Optymizm co do przyszłości przejawia też abp Stanislas Lalanne, sekretarz generalny CEF i pomysłodawca "przeprowadzki": "Musimy zadomowić się w nowym miejscu, oswoić się z nim. Tu wreszcie będziemy mogli zmienić metody naszej pracy tak, by bardziej otworzyć się na społeczeństwo".

Czy rzeczywiście zmiana siedziby dostojników francuskiego Kościoła wpłynie na lepszą współpracę wewnętrzną i polepszenie wizerunku Kościoła w społeczeństwie? Jak na razie budzi sporo kontrowersji. CEF odkupił posiadłość od Zgromadzenia Sióstr Notre-Dame du Cenacle, które zamieszkiwały budynek od 1924 r. Koszty remontu i adaptacji przekroczyły kwotę 36 milionów euro. Ponad połowa tej sumy pochodzi ze zbiórki w 75 diecezjach (18 mln euro), część ze sprzedaży nieruchomości należących do Kościoła (12 mln), reszta z darowizn. Wobec kłopotów finansowych, z jakimi boryka się duża część diecezji, wydatki tego rzędu budzą wątpliwości wiernych. Francuscy komentatorzy katoliccy pytają też, czy tak luksusowa siedziba mieści się w granicach chrześcijańskich zasad. "Nie jesteśmy zakompleksieni - tłumaczy kard. Ricard. - Nie wybraliśmy tego miejsca z przyczyn socjologicznych, lecz z dwóch ważnych powodów: bliskości głównych węzłów komunikacyjnych Paryża oraz usytuowania wewnątrz budynku kaplicy".

W rozmachu zmian biskupi francuscy postanowili zreformować również logo Konferencji Episkopatu: mieniący się kolorami symbol ryby ma przedstawiać "dynamizm i troskę o nadchodzącą wiosnę Kościoła Katolickiego we Francji".

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 23/2007