Reklama

Wołam ich po imieniu

Wołam ich po imieniu

15.08.2015
Czyta się kilka minut
To miejsce, gdzie przedmiotom daje się drugie życie. A ludziom szansę, by zaczęli od nowa.
Krakowska Wspólnota Emaus zaczynała od kiermaszy na osiedlu Willowym, 2008 r. Fot. Tomasz Wiech / AGENCJA GAZETA
T

Ten sklep powinien być z gumy – mówi pani Maria, sprzedawczyni. – Mamy tu już chyba wszystko, a ludzie ciągle przychodzą i przynoszą nowe rzeczy.

Tuż przy drzwiach na półkach piętrzą się książki. Są dzieła klasyków, lektury szkolne, ale można wygrzebać też takie perełki, jak broszura dla młodzieży z lat 50. ostrzegająca przed chorobami wenerycznymi (pierwszy rozdział – „Prywatka” – przedstawia losy młodzieńca, który zawstydzony puka do gabinetu higienistki) lub rozprawa naukowa na temat odrastania nóg u aksolotli.

Dalej są zabawki, zastawy, bibeloty i plastikowy Goofy w skafandrze kosmonauty wśród porcelanowych baletnic.
– Najwięcej klientów przychodzi po ubrania. Tu są koszule z kołnierzykiem. Każda po 3 zł – oprowadza po ciemnym, lekko przykurzonym wnętrzu pani Maria. – Te najchętniej kupują panowie, bo panie dla swoich mężów wybierają raczej zwykłe t-shirty. Też...

12398

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]