Plus ujemny: kłopoty katolickiego radia

Spór o przyszłość Radia Plus podzielił Episkopat, sprawa dotarła na forum Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

18.09.2005

Czyta się kilka minut

 /
/

Przypomnijmy: w 1997 r. powołano spółkę producencką "Plus", której pierwszym prezesem był ks. Ireneusz Sokalski, kolejnym - ks. Kazimierz Sowa. Spółka produkowała program dla 22 rozgłośni diecezjalnych; potem pod wspólną nazwą "Plus" nadawało nawet 26 stacji. W 2002 r. podpisano umowy z Dresdner Kleinwort Capital i Prokom Investments (na zdjęciu moment podpisania umowy przez ks. Kazimierza Sowę, kard. Franciszka Macharskiego i Wojciecha Okońskiego z Prokom Investments).

Jednak pod koniec 2004 r. zaczęły się kłopoty finansowe. Na horyzoncie pojawił się wtedy nowy inwestor - grupa CR Media (Ad.point). Z inicjatywy CR Media i ks. Sowy powstała spółka Radio Plus Polska. Grupa CR Media kupiła także logo Radia Plus i zawarła umowę warunkową z zakonem franciszkanów na zakup udziałów w spółce Nadawca, która posiada koncesję na warszawską rozgłośnię - najbardziej atrakcyjną dla reklamodawców.

Zgodę na zmianę właściciela koncesji musi wydać - być może już w tym tygodniu - Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Kościół wysyła jednak do Rady sprzeczne sygnały. Przeciwko przyznaniu koncesji CR Media wystąpili pełnomocnicy kard. Franciszka Macharskiego, delegata Konferencji Episkopatu ds. Radia Plus - ks. Bogdan Kordula i mec. Paweł Kuglarz. Dodać należy, że oferty złożyły również Radio Eska (należy do Zjednoczonych Przedsiębiorstw Rozrywkowych) i Multimedia (związane z RMF FM).

Przewodniczący Episkopatu, abp Józef Michalik - na skutek inicjatywy pełnomocników kard. Macharskiego - wysłał do Krajowej Rady list, w którym zastrzegł, że CR Media nie gwarantuje społeczno-religijnego charakteru programu. Tymczasem na współpracę z CR Media zdecydowało się sześć stacji Radia Plus (w Gdańsku, Gnieźnie, Zielonej Górze, Głogowie, Gorzowie i Bydgoszczy). Tym samym trzy diecezje oraz Zgromadzenie Ducha Świętego utworzyły spółkę Radio Plus Polska-Zachód. Tłumaczą, że z powodów finansowych nie mogły czekać na decyzję Episkopatu.

Po pięciogodzinnych obradach w Częstochowie biskupi postanowili, że wybór inwestora pozostanie w gestii poszczególnych diecezji. Nasi informatorzy twierdzą jednak, że kluczowa będzie decyzja Rady w sprawie koncesji na Warszawę. Niektóre z wahających się diecezji prawdopodobnie przyłączą się do tego inwestora, który będzie miał prawo nadawania w stolicy.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Były dziennikarz, publicysta i felietonista „Tygodnika Powszechnego”, gdzie zdobywał pierwsze dziennikarskie szlify i pracował w latach 2000-2007 (od 2005 r. jako kierownik działu Wiara). Znawca tematyki kościelnej, autor książek i ekspert ds. mediów. Od roku… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 38/2005