Reklama

Strach przed zbędnością

Strach przed zbędnością

10.03.2015
Czyta się kilka minut
Elżbieta nigdy nie zarabiała więcej niż 2 tysiące, więc na emeryturze kokosów się nie spodziewa. Jedyne, czego oczekuje, to podstawowa godność ludzka. Ale coś jej się zdaje, że i z tym będzie trudno.
Fot. Angelos Tzortzinis / BLOOMBERG / GETTY IMAGES
W

Według naukowców Adama Zycha i Rolanda Bartela można wyróżnić cztery typy postaw wobec starości: rezygnacji i izolacji emocjonalnej, lęku i buntu, akceptacji oraz refleksji nad przebytą drogą życiową.
Elżbieta, Halina, Kazimierz i Leon, nasi bohaterowie, nigdy nie czytali Zycha i Bartela. Mogą co najwyżej przeczuwać.
Według raportu firmy Aegon z 2015 r. tylko 2 proc. Polek wierzy, że po odejściu na emeryturę zachowa dotychczasowy styl życia. Reszta drży na myśl o ostatnim etapie. Także mężczyźni, którzy – jak czytamy w raporcie – myślą o emeryturze tylko trochę cieplej.
Wszyscy mają podobne aspiracje: na emeryturze chcą podróżować, przebywać z przyjaciółmi i realizować hobby. I wszyscy, bez względu na płeć, boją się, że im się to nie uda.
Polaków w wieku przedemerytalnym pytamy, jak wyobrażają sobie „drugą stronę”.
 

Postawa rezygnacji...

10198

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]