Reklama

Ładowanie...

Źródła niewiary

11.02.2013
Czyta się kilka minut
Narzekamy na jakość rządzących i rzadziej niż w innych krajach chodzimy na wybory. Czy to wyłącznie wina obecnej klasy politycznej? Niekoniecznie.
Badanie "Obywatele i wybory" przeprowadzone przez CBOS na zlecenie Fundacji im. Stefana Batorego fot. sejm.gov.pl | infografika: Zalley
W

W badaniu „Obywatele i wybory” przeprowadzonym przez CBOS na zlecenie Fundacji im. Stefana Batorego (na grupie 977 respondentów) – którego wyniki „Tygodnik” prezentuje jako pierwszy – zapytano Polaków, dlaczego nie głosują i co sądzą o otrzymanej ofercie wyborczej. Okazało się, że większość przyczyn odmowy udziału w wyborach odnosi się do sfery samej polityki, a nie trudności z oddaniem głosu, wynikających z okoliczności losowych, wieku czy ograniczeń fizycznych.
NIE IDĘ GŁOSOWAĆ, BO...
Wśród pięciu najczęściej podawanych przyczyn niegłosowania znalazły się: brak odpowiedniego kandydata lub odpowiedniej partii (18,5 proc.), choroba lub niepełnosprawność (14,2 proc.), niechęć do głosowania (10,2 proc.), brak zainteresowania polityką lub wyborami (9,2 proc.), wreszcie rozczarowanie politykami i/lub rządem (6,8 proc.).
Wiele mówią także odpowiedzi na...

9796

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]