Reklama

"Stolicą prymasowską było i jest Gniezno"

"Stolicą prymasowską było i jest Gniezno"

30.10.2006
Czyta się kilka minut
KAI: - Księże Arcybiskupie, z wielkim zainteresowaniem czekamy na decyzję Stolicy Apostolskiej w sprawie nominacji nowego metropolity warszawskiego. Przy tej okazji musi rozstrzygnąć się także sprawa tytułu Prymasa Polski, a więc m.in. tego, czy będzie on związany z Gnieznem. Jakie są oczekiwania Księdza Arcybiskupa w tej sprawie?
A

ABP HENRYK MUSZYŃSKI: ? Prawie od sześciuset lat prymasostwo związane jest nieodłącznie z Gnieznem, więc wyrażam nadzieję i przekonanie, że tak pozostanie również w przyszłości. Prymasi mieszkali w różnych miejscach. Wielu z nich w Łowiczu, który wówczas należał do archidiecezji gnieźnieńskiej, ale dotychczas nikt nie kwestionował faktu, że stolicą prymasowską było i jest Gniezno. W moim zrozumieniu Ksiądz Prymas Glemp otrzymał tytuł Kustosza Relikwii św. Wojciecha właśnie po to, aby związać nadal prymasostwo ze stolicą św. Wojciecha.

Ojciec Święty Jan Paweł II niejednokrotnie prywatnie, a także publicznie pozdrawiając mnie jako "arcybiskupa stolicy prymasowskiej", dawał wyraz temu, że tak właśnie należy rozumieć ten dodatkowy tytuł Prymasa.

Chodzi więc w tym wypadku o rolę i miejsce Gniezna jako kolebki Kościoła i państwa, a nie o osobę...

3420

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]