Reklama

Nasz Kościół Franciszka

11.05.2014
Czyta się kilka minut
Ks. Adam Boniecki: Papież nie boi się mówić nawet o rewizji przykazań kościelnych. Abp Henryk Muszyński: Kościół obrósł w wiele niepotrzebnych rzeczy, z których łatwo zrezygnować.
Ks. Adam Boniecki i abp Henryk Muszyński Fot. Marek Lapis dla „TP” i Grażyna Makara
B

BARTOSZ HORODECKI: Franciszek reformuje Kościół. Co Księża myślą na temat tej reformy?
KS. ADAM BONIECKI: Wypowiem się pierwszy, a Ksiądz Arcybiskup to sprostuje. Nigdy nie pracowałem w kurii rzymskiej, ale przez piętnaście lat miałem okazję przyglądać się jej z bliska i uważam, że to bardzo sprawna instytucja, która niedomaga tylko w kilku miejscach. O jej zreformowaniu mówiło się już wcześniej.
Wydaje mi się, że kluczem do myślenia papieża o reformie jest to, co napisał w adhortacji „Evangelii gaudium” o wymiarze czasu i przestrzeni. Jeżeli koncentrujemy się na wymiarze przestrzeni, to robimy wszystko, żeby mieć wszystko pod kontrolą. Zwykle nie prowadzi to do dobrych rezultatów. Natomiast przez wymiar czasu Franciszek rozumie uruchomienie procesu ewolucji. To nie jest jakiś wielki przewrót – papież obsadza kluczowe miejsca...

17478

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]