Reklama

Ładowanie...

Religia upolityczniona

27.06.2017
Czyta się kilka minut
Abp. Henryk Muszyński: Czy śp. prezydent Lech Kaczyński akceptowałby formę obchodów żałoby, która zamiast jednoczyć, dzieli ostro społeczeństwo?
Abp Henryk Muszyński (z prawej)  podczas wizyty Cyryla I, prawosławnego patriarchy Moskwy i Całej Rusi,  Warszawa, sierpień 2012 r. /  fot. Krzysztof Żuczkowski / FORUM
Abp Henryk Muszyński (z prawej) podczas wizyty Cyryla I, prawosławnego patriarchy Moskwy i Całej Rusi, Warszawa, sierpień 2012 r. / fot. Krzysztof Żuczkowski / FORUM
S

Stanisław Zasada: Co Ksiądz Arcybiskup czuł, gdy w ostatnią miesięcznicę smoleńską policjanci wynosili z Krakowskiego Przedmieścia Władysława Frasyniuka – legendę Solidarności?

Abp Henryk Muszyński: Zanim odpowiem, pozwolę sobie na osobiste wspomnienie. W wydarzeniach związanych z katastrofą smoleńską uczestniczyłem od chwili otrzymania wiadomości o niej aż po uroczystości żałobne pana prezydenta i jego małżonki w katedrze św. Jana w Warszawie, gdzie wygłosiłem homilię żałobną. Było to bez wątpienia najważniejsze, ale i najbardziej tragiczne wydarzenie w krótkim okresie pełnienia przeze mnie posługi prymasa. Jako uczestnik konduktu mogłem się przekonać, jak głęboka i prawdziwa była żałoba, która objęła cały naród i budziła nadzieję, że uda się ponad podziałami uczynić nowy początek. A prawie bezpośrednio przed tragedią, z okazji Zjazdu Gnieźnieńskiego w 2010...

17050

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]