Reklama

Ładowanie...

Statystyczny kleryk

04.05.2013
Czyta się kilka minut
10 lat temu ks. Krzysztof Pawlina, rektor warszawskiego seminarium, przebadał wszystkich kleryków wstępujących do seminariów.
W

Wyniki opublikował w książce „Kandydaci do kapłaństwa trzeciego tysiąclecia” (2002). Anonimowe ankiety pokazały, że statystyczny kandydat na księdza:
pochodzi raczej z miasta (61 proc.)
z rodziny średniozamożnej (subiektywna ocena kandydata)
co dziesiąty ma rodziców z wyższym wykształceniem
ma za sobą średnio 9-letni staż ministrancki
był członkiem grup i ruchów religijnych
modli się regularnie dwa, trzy razy dziennie; do seminarium wstąpił, bo czuje wewnętrzną potrzebę, którą można nazwać Bożym powołaniem
przez kapłaństwo chce osiągnąć osobistą świętość
najczęściej obawia się uświadomienia sobie, że życie było puste i zmarnowane, a zaraz potem nienawiści i zawiści ludzkiej
w ostatnim roku przeczytał siedem książek, najczęściej z zakresu życia duchowego.

Poza tym:
90 proc....

1699

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]