Reklama

Ładowanie...

Jaki jest polski katolik? Komu ufa? Ile znaczą dla niego Europa i klimat? Mamy nowe dane

04.12.2022
Czyta się kilka minut
JAKO PIERWSI PUBLIKUJEMY WYNIKI PRECEDENSOWEGO BADANIA | Polscy katolicy ufają papieżowi Franciszkowi, autorytetem jest dla nich także Jan Paweł II. Są za tradycją i rodziną, ale nie mają ochoty występować z Unii. Nie ufają biskupom. Lubią ekologów, nawet jeśli podejrzewają ich o interesowność.
Kościół w Praszce pw. Wniebowzięcia NMP. Wrzesień 2022 r. / FOT. Karol Porwich/East News
P

Pracownie badawcze rzadko podejmują próby sportretowania polskich katolików – kim są, jak rozumieją swoją wiarę i jak widzą swoje miejsce w Kościele – w oparciu o badanie reprezentatywnej próby osób, deklarujących się jako wierzące, praktykujące i związane z Kościołem. Badanie takie (jakościowe i ilościowe) przeprowadziła pracownia ARC na zlecenie Fundacji Futura Iuventa. Po raz pierwszy przedstawione ono zostało 3 grudnia podczas międzynarodowego sympozjum „Creatio continua” na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie.

Jego podstawowym celem było określenie świadomości ekologicznej tej grupy społecznej, jednakże badani nie byli o tym informowani (by zapobiec intencjonalnemu dostosowywaniu odpowiedzi do założonego celu). Dzięki temu otrzymaliśmy interesujące odpowiedzi na wiele innych pytań dotyczących wiary, praktyk religijnych i wyznawanych wartości.

Badanie...

29791

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. https://www.tygodnikpowszechny.pl/kryzys-klimatyczny

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]