Reklama

Stan wojenny i moralność

Stan wojenny i moralność

17.12.2012
Czyta się kilka minut
Spośród lawiny zdarzeń towarzyszących kolejnej rocznicy stanu wojennego w pamięć zapadnie mi jeden szczegół.
T

To opublikowana przez „Super Express” informacja o rzece alkoholu, jaka miała płynąć do uwięzionego w Arłamowie Lecha Wałęsy. Dziennikarze opierają się na książce „Kryptonim 333”, której autorzy przytaczają notatkę oficerów BOR-u. W ciągu 11 miesięcy Lech Wałęsa miał wypić, sam lub z gośćmi, 289 butelek wódki, 58 butelek wina, 59 butelek koniaku, 238 butelek szampana i 1115 butelek piwa. I jeszcze dwie butelki spirytusu.

Wszystko staje się jasne. Co prawda jeden z naczelnych polskich moralistów, naczelny wspomnianego tabloidu Sławomir Jastrzębowski, zauważa łaskawie, że „te liczby to bzdura”, wskazując, że część alkoholu trafiała do personelu Arłamowa, ale chwilę później zadaje dramatyczne pytanie: „co się stało z resztą?”. Nie precyzuje przy tym, o jaką resztę chodzi, co ma znaczenie, zdaje się, dosyć istotne. Furda liczby i objętości. Ważniejszy jest fakt, że alkohol był....

1505

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]