Reklama

Ładowanie...

Stań w środku!

22.01.2018
Czyta się kilka minut
Czytamy ostatnio w kościele na Eucharystii Ewangelię św. Marka.
K

Kilka dni temu byliśmy świadkami sporu Jezusa z faryzeuszami, oburzonymi zachowaniem Jego uczniów: oto w szabat – idąc za Jezusem – „zaczęli po drodze zrywać kłosy” (łamiąc przykazanie szabatowego odpoczynku, zob. Mk 2, 23-28).

„To szabat został ustanowiony dla człowieka, a nie człowiek dla szabatu” – odpowiedział Jezus swoim adwersarzom. I tę ogólną tezę poparł przykładem: „Czy nigdy nie czytaliście, co uczynił Dawid, kiedy był głodny on i jego towarzysze? Jak wszedł do domu Bożego… i jadł chleby pokładne, które tylko kapłanom jeść wolno, i dał również swoim towarzyszom” (por. 1 Sm 21).

„Szabat został ustanowiony dla człowieka” – nie chodzi o to, że człowiek ma być centrum wszystkich religijnych instytucji, i że mają się one kręcić wokół niego, służąc wyznaczanym przez niego celom.

Chodzi natomiast o to, że ogłaszając człowiekowi Boże prawa i wzywając go do...

3039

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]