Reklama

Znak przemiany

Znak przemiany

24.03.2014
Czyta się kilka minut
O. Piotr Jordan Śliwiński, kapucyn, filozof: Wyjątkowe znaczenie chleba się zaciera, ale wciąż widzimy relikty dawnych rytuałów. Z drugiej strony jest w nas tęsknota, by jedzenie nie stało się tylko konsumpcją, nie zatraciło wymiaru symbolicznego.
Piekarnia na warszawskim Mokotowie w latach 70. Fot. Jacek Sielski
M

MICHAŁ KUŹMIŃSKI: W zbiorze artykułów o antropologii miejsc biesiadnych trafiłem na Ojca tekst o kapucyńskim refektarzu. Wymienia w nim Ojciec kilka rodzajów pokarmów, ale tylko o jednym pisze Ojciec z naciskiem: „zawsze świeży chleb”. Jaki chleb pojawia się w refektarzu kapucyńskim?

O. PIOTR JORDAN ŚLIWIŃSKI OFMCAP: Dobry. Naturalnie, z racji naszego ubóstwa, nie był nigdy wyrafinowany, ale zawsze wybieraliśmy taki, żeby bracia jedli go ze smakiem. W realnym socjalizmie brat szafarz musiał samemu jechać autem po chleb, dziś firmy nam go dowożą, a najchętniej by go nam jeszcze pokroiły i wniosły do refektarza. Kiedyś musieliśmy o dobry chleb zabiegać, dziś producenci o nas dbają – zwłaszcza że jako dość duża wspólnota, około stu osób, jesteśmy w miarę znaczącym konsumentem i bywało już, że zmienialiśmy piekarza, gdy chleb wspólnocie nie...

15031

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]