Reklama

Sprzątanie

Sprzątanie

13.06.2007
Czyta się kilka minut
Sprzątanie dalece nie jest czynnością banalną, bowiem polega na wprowadzania ładu tam, gdzie jest nieład. A nieład, chociaż jest oczywiście stopniowalny, bywa bardzo niebezpieczny, kiedy przekroczone zostają pewne granice. Jak określić te granice? Nie powinniśmy tego czynić sami, gdyż do nieładu (także moralnego) można łatwo się przyzwyczaić. Tak czy owak wprowadzanie ładu do nieładu jest dla większości ludzi czynnością wysoce satysfakcjonującą, chociaż czasem bywa męczące. Każdy z nas, kto nie jest maniakalnie porządny, a pracuje dużo w domu, wie, że papiery na biurku osiągają w pewnym momencie stan, w którym nie potrafimy już odnaleźć tego, co akurat potrzebne. Wtedy już koniecznie trzeba posprzątać. Bo, jak zawsze, nie jest zdrowa przesada. Kiedy zdarza nam się wizyta na przykład u prawnika lub księdza, u których na biurku leży tylko kodeks lub Biblia i kilka równo jak żołnierze ustawionych ołówków i długopisów, lepiej jest nie wdawać się z taką osobą w jakiekolwiek, nawet zawodowe relacje. Maniak ładu, ten, kto każdą zbędną łyżeczkę, jak leży na stole, odnosi do zmywarki, jest pedantem, a to bardzo poważna wada, o której była już mowa.
S

Sprzątanie można podzielić na niemal odruchowe, zwyczajne, codzienne oraz generalne. Sprzątanie odruchowe to element treningu, jaki powinniśmy wpajać naszym dzieciom, tak jak mycie rąk przed jedzeniem i stosownie częste używanie szczoteczki do zębów. Najrozsądniejsza teoria wychowawcza mówi, że dzieciom możemy przekazać tylko trening i uczucie, gotowość do rozmowy i nic więcej. Oczywiście nawet odruchowe sprzątanie jest uciążliwe, bo byłoby lepiej, gdyby ktoś za nas to zrobił. Jednak skończyły się czasy służących i tego ktosia już nie ma. Chyba że mamy naprawdę bardzo, ale to bardzo dużo pieniędzy.

Natomiast sprzątanie generalne najlepiej zostawić siłom wyspecjalizowanym. W przeciwnym razie bardzo trudno przeprowadzić je bezkonfliktowo. Chyba, że dojdzie do naturalnego w takim przypadku podziału pracy domowej, o co czasem trudno. Sprzątanie generalne ma...

2961

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]