Reklama

Spojrzenie Zeliga

Spojrzenie Zeliga

21.01.2013
Czyta się kilka minut
W 1948 r. Tadeusz Różewicz dostrzegł w stosie włosów ofiar „szary warkoczyk, mysi ogonek ze wstążeczką, za który pociągają w szkole niegrzeczni chłopcy”. Teraz zobaczyłby, że wszystkie włosy stały się szare.
Bracia Zelig Jacob (po lewej) i Sril Israel Jacob na rampie w Auschwitz. Druga połowa 1944 r. Fot. Yad Vashem Photo Archive
W

W minionym roku Auschwitz odwiedziło prawie półtora miliona ludzi. Od sześciu lat frekwencja regularnie przekracza milion. ¬Auschwitz stało się symbolem globalnym. Pars pro toto. Ale co właściwie symbolizuje? I co się stanie, gdy odejdą ostatni świadkowie?

I

Napisać, że upływ czasu przynosi nieubłagane śmierć i zniszczenie? To brzmi banalnie. Ale przechodząc od abstrakcyjnych stwierdzeń do rzeczywistości, zwłaszcza rzeczywistości Auschwitz – już nic banalne nie jest.

Oczywiście cieszymy się z rosnących statystyk odwiedzających. Żadne inne miejsce pamięci utworzone w Europie na terenach dawnych obozów koncentracyjnych czy zagłady nie zbliża się do podobnego wyniku. Ale konserwatorzy drżą, że fundamenty bloków Stammlager, czyli obozu macierzystego, osadzone w podmokłym gruncie niedaleko brzegów Soły, nie wytrzymają obciążenia tych tłumów. A...

11884

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]