Reklama

Mała rewolucja w lagrze

Mała rewolucja w lagrze

17.01.2007
Czyta się kilka minut
Przed Piotrem Cywińskim, który od września ubiegłego roku kieruje najważniejszym muzeum Holokaustu na świecie, duże wyzwanie. Musi zmierzyć się nie tylko z infrastrukturą obozową, która wymaga remontów i konserwacji, ale też ze zmianami daleko głębszymi.
Styczeń 2007 - nawet po sezonie Muzeum odwiedzane jest przez dziesiątki grup dziennie /fot. M. Olszewski
D

Do jakiego stopnia delikatna jest poobozowa materia, nowy dyrektor przekonał się w grudniu. Pierwsze, ogólnikowe jeszcze zapowiedzi zmian, wywołały nerwowe reakcje wśród tych organizacji żydowskich, które obawiają się, by obóz nie zaczął przypominać sanatorium albo parku, gdzie turyści przechadzają się wśród rabatek. Wpływowy izraelski dziennik "Ha'aretz" opublikował głosy pełne obaw, że oto rozpoczyna się proces łagodzenia obrazu Holokaustu.

Cywiński, historyk i działacz katolicki, do niedawna sekretarz Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej, zastąpił Jerzego Wróblewskiego, który muzeum kierował przez ćwierć wieku. Stawia sprawę jednocześnie zdecydowanie i dyplomatycznie: - Zmian nie unikniemy, ale obawy są przesadzone. Na pewno lager nie zmieni się w wesołe miasteczko.

Niosły pożogę i śmierć

O tym, że najwyższy...

13712

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]