Reklama

Spirala lęku

Spirala lęku

21.08.2006
Czyta się kilka minut
Z przykrością przyszło nam oglądać w święto Wojska Polskiego zwierzchnika Sił Zbrojnych i zarazem Prezydenta RP dokonującego przeglądu Kompanii Honorowej WP - a wkrótce potem pododdziałów gotowych do defilady - natrętnie osłanianego przed własnymi żołnierzami przez funkcjonariuszy BOR. Nie wystarczy już asystujący generał, nie wystarczą uzbrojone przecież doborowe kompanie wojska - potrzebni są ludzie w ciemnych okularach z ciemnymi teczkami zawierającymi płyty kuloodporne. Parę dni wcześniej piłka wrzucona przez dzieci na teren prezydenckiej rezydencji w Juracie doprowadziła do dymisji szefa BOR. Spirala lęku zatacza szersze kręgi i oto minister-likwidator Wojskowych Służb Informacyjnych Antoni Macierewicz wyznaje, że nie ufa ochraniającej go Żandarmerii Wojskowej i domaga się ochrony BOR.
J

Jest faktem, że w 1990 r., roku burzliwej transformacji, ochranianych było z urzędu dwanaście osób w państwie - dziś trzydzieści kilka. Wówczas BOR liczył ok. 650 funkcjonariuszy - dziś dwa tysiące kilkuset. Nikt nie przeczy, że stopień zagrożenia jest w otaczającym nas świecie wysoki. Mimo to trzeba znać miarę choćby dlatego, że im bardziej człowiek jest chroniony, tym bardziej zaczyna się bać. Niedobrze jest głupio ryzykować, ale źle jest także znaleźć się w głupiej sytuacji. Po prostu sprawowanie wysokich funkcji państwowych jest połączone z ryzykiem i trzeba to przyjąć do wiadomości, a mnożenie ochroniarzy nie za wiele tu pomoże. Pomnożymy tylko w ten sposób swój własny lęk.

732

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]