Reklama

Śpiewać nie każdy może

20.09.2015
Czyta się kilka minut
Jeremy Corbyn, nowy przewodniczący brytyjskiej Partii Pracy, jeszcze niedawno był politykiem słabo znanym. Dziś jego nazwisko nie schodzi z pierwszych stron gazet. I budzi konsternację.
Milczący Jeremy Corbyn (po prawej) w katedrze św. Pawła. Londyn, 15 września 2015 r. Fot. Jonathan Brady / AP / EAST NEWS
G

Górny guzik jego koszuli nie był zapięty, marynarka w innym kolorze niż spodnie: wszystkie te szczegóły niezbyt starannego stroju, w jakim Jeremy Corbyn wystąpił na uroczystościach 75-lecia Bitwy o Brytanię, zostały skrzętnie odnotowane przez media.

Jednak tym, co wzbudziło największe zainteresowanie – i wywołało ogromną falę krytyki i rozżalenia – było zachowanie nowego przewodniczącego Partii Pracy na uroczystości, która odbyła się w miniony wtorek, 15 września. Otóż gdy wszyscy wkoło zaczęli śpiewać hymn narodowy, Corbyn milczał. Brytyjski hymn zaczyna się od słów „Boże, chroń Królową”. Dla tego zdeklarowanego antymonarchisty i pacyfisty okazało się to niemożliwe do wymówienia.
 

Kwestia szacunku
Tylko nieliczni komentatorzy próbowali Corbyna bronić – argumentując, że milczenie to dowód jego autentyczności i wierności poglądom. Większość...

7920

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]