Reklama

Sokrates na kawie

Sokrates na kawie

12.04.2011
Czyta się kilka minut
W kawiarni filozoficznej każdy uczestnik może zaproponować temat do dyskusji, który po demokratycznym głosowaniu staje się wiodący podczas spotkania.
Paryska Cafe des Phares zaprasza na niedzielne "filozoficzne śniadania" od 1992 roku / fot. Kamilla Staszak
K

Krytykujesz, nie pozwalając mi nawet skończyć zdania! Tutaj każdy ma prawo przedstawić swój punkt widzenia. Zachowujesz się jak dyktator ograniczający wolność wypowiedzi! - Alain zabiera swoje notatki, rzuca jeszcze kilka niezbyt miłych uwag w stronę moderatora dyskusji i ostentacyjnie wychodzi z kawiarni.

W niedzielny poranek plac Bastylii w Paryżu zapełnia się ludźmi, którzy po tygodniu pracy i sobotnich imprezach mogą w końcu znaleźć chwilę wytchnienia. Idą na okoliczny targ po świeże warzywa i owoce. Kupują chrupiące croissanty na leniwe śniadanie. Turyści strzelają fotki przed budynkiem Opery. Zbuntowana młodzież siedzi pod statuą Lipcową z umieszczonym na szczycie Génie de la Liberté (Duchem Wolności).

Niektórzy przechodnie śpieszą na swoją cotygodniową mszę filozoficzną, gdyż umiłowanie wolności myślenia jest dla nich daniem...

9849

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]