Reklama

Żyj i protestuj

Żyj i protestuj

17.09.2012
Czyta się kilka minut
Stéphane Hessel: Ludzie są zajęci swoimi własnymi sprawami. Wolą przymknąć oko na niesprawiedliwość, bo tak im wygodniej. Ale protest napędza machinę świata i dlatego jest tak ważny.
Kadr z filmu Tony’ego Gatlifa „Oburzeni”, inspirowanego książką Hessela. Fot. Against Gravity
K

KAMILLA STASZAK: Znam tajemnicę Pana długowieczności. STÉPHANE HESSEL: A to ciekawe. Ani Bóg nie chce Pana przyjąć do nieba, ani Szatan do piekła. Obaj obawiają się, że wywoła Pan na ich terytorium jakąś rewoltę w obronie aniołów lub diabłów, których prawa nie są należycie przestrzegane. Nie wierzę, ani w jednego, ani drugiego. Swoją nadzieję pokładam w człowieku. Zakładam jednak, że kiedy skończę swój żywot na ziemi, pozostanie po mnie coś więcej niż garstka prochu. Człowiek nie składa się bowiem tylko z materii, którą jesteśmy w stanie mniej lub bardziej opanować, choć często to ona nad nami dominuje, ale także z ducha. Niektórzy nazywają go Bogiem, a dla mnie jest siłą, która umożliwia człowiekowi tworzenie wspaniałych dzieł literackich, muzycznych i wielu innych, w tym sprawiedliwego społeczeństwa. Oburzenie odziedziczył Pan w genach?...

17373

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]