Reklama

Polscy żołnierze w Afganistanie?

Polscy żołnierze w Afganistanie?

09.10.2006
Czyta się kilka minut
To zdumiewające, wręcz niewytłumaczalne: decyzja rządu o wysłaniu tysiąca polskich żołnierzy na wojnę przeszła niemal bez echa zarówno w społeczeństwie, jak i wśród elit politycznych. Ani premier, ani prezydent, choć ostatnio często występowali publicznie, nie wygłosili na ten temat orędzia do narodu. Tymczasem tysiąc polskich żołnierzy będzie walczyć na prawdziwej wojnie. Niektórzy polegną. Inni wrócą okaleczeni. Postanowiliśmy rozpocząć w "Tygodniku dyskusję.
Amerykański żołnierz na patrolu w afgańskiej prowincji Kunar, sierpień 2006 r. /fot. US.Army - Bem Minor
J

Jeśli Zachód przegra

Nie ma innej ceny za śmierć polskiego żołnierza niż bezpieczeństwo państwa i jego obywateli. Od 11 września 2001 r. Afganistan nie leży już "na końcu świata". Udział w operacji wojskowej w tym kraju jest elementem zapewnienia bezpieczeństwa także Polsce.

Reakcje w Polsce na oświadczenie ministra obrony Radka Sikorskiego o wysłaniu tysiąca żołnierzy do Afganistanu świadczą o niedorozwoju publicznej debaty na temat interesów naszego państwa na arenie międzynarodowej.

Dlaczego? Przeciwnicy tej decyzji ograniczyli się bowiem do zarzutów, że nie należało ogłaszać jej poza granicami Polski, że konieczne było jej uprzednie skonsultowanie z koalicjantami w rządzie, że polscy żołnierze będą narażeni na śmierć, oraz że Polska - w zamian za wysłanie swoich chłopców "na koniec świata...

10417

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]