Reklama

Ładowanie...

Polscy żołnierze w Afganistanie?

09.10.2006
Czyta się kilka minut
To zdumiewające, wręcz niewytłumaczalne: decyzja rządu o wysłaniu tysiąca polskich żołnierzy na wojnę przeszła niemal bez echa zarówno w społeczeństwie, jak i wśród elit politycznych. Ani premier, ani prezydent, choć ostatnio często występowali publicznie, nie wygłosili na ten temat orędzia do narodu. Tymczasem tysiąc polskich żołnierzy będzie walczyć na prawdziwej wojnie. Niektórzy polegną. Inni wrócą okaleczeni. Postanowiliśmy rozpocząć w "Tygodniku dyskusję.
Amerykański żołnierz na patrolu w afgańskiej prowincji Kunar, sierpień 2006 r. /fot. US.Army - Bem Minor
J

Jeśli Zachód przegra

Nie ma innej ceny za śmierć polskiego żołnierza niż bezpieczeństwo państwa i jego obywateli. Od 11 września 2001 r. Afganistan nie leży już "na końcu świata". Udział w operacji wojskowej w tym kraju jest elementem zapewnienia bezpieczeństwa także Polsce.

Reakcje w Polsce na oświadczenie ministra obrony Radka Sikorskiego o wysłaniu tysiąca żołnierzy do Afganistanu świadczą o niedorozwoju publicznej debaty na temat interesów naszego państwa na arenie międzynarodowej.

Dlaczego? Przeciwnicy tej decyzji ograniczyli się bowiem do zarzutów, że nie należało ogłaszać jej poza granicami Polski, że konieczne było jej uprzednie skonsultowanie z koalicjantami w rządzie, że polscy żołnierze będą narażeni na śmierć, oraz że Polska - w zamian za wysłanie swoich chłopców "na koniec świata...

10417

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]