Reklama

Smutek Vukovaru

Smutek Vukovaru

01.04.2016
Czyta się kilka minut
Vojislav Šešelj, były dowódca serbskich oddziałów ochotniczych został uwolniony od zarzutów zbrodni wojennych i zbrodni przeciw ludzkości.
Vojislav Šešelj, Fot: Associated Press/East News
N

Niewinny”. Tego słowa nie spodziewał się chyba usłyszeć nawet oskarżony. Vojislav Šešelj, były dowódca serbskich oddziałów ochotniczych, które wiosną 1992 r. zapoczątkowały w Bośni i Hercegowinie czystki etniczne, został uwolniony od zarzutów zbrodni wojennych i zbrodni przeciw ludzkości.

Międzynarodowy Trybunał Karny dla byłej Jugosławii w Hadze uznał, że nie ponosi on tzw. odpowiedzialności hierarchicznej za morderstwa i wypędzenia dokonywane na bośniackich Muzułmanach. To zaskakujący i niezrozumiały wyrok – nie tylko dla dawnych mieszkańców Vukovaru, chorwackiego miasta, w którego oblężeniu również brały udział oddziały Šešelja. Jego reperkusje sięgają daleko poza Bałkany.

Wspieranego w latach 90. przez sąsiednią Serbię, lecz oficjalnie nie działającego w jej imieniu Šešelja można bowiem uznać za prekursora taktyki „zielonych ludzików”, którą niedawno z powodzeniem zastosowała Rosja na Krymie i w Donbasie.

Uzasadnienie wyroku (a zwłaszcza słowa, że celem działalności oskarżonego była „obrona Serbów i terytoriów tradycyjnie serbskich”) utrudni pracę prokuratorom ścigających wszelkich popełniających zbrodnie separatystów i „dobrowolców”.

Tydzień wcześniej Trybunał w Hadze skazał na 40 lat więzienia Radovana Karadżicia, b. przywódcę bośniackich Serbów.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Marcin Żyła jest dziennikarzem, a od stycznia 2016 r. również zastępcą redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”. Do zespołu pisma dołączył przed ośmioma laty. Od początku europejskiego...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]