Reklama

Piknik w odrodzonym mieście

Piknik w odrodzonym mieście

22.11.2015
Czyta się kilka minut
„Ostatni raz byłem tak ze wszystkimi w podstawówce” – mówi weteran walk o Vukovar z 1991 r. Siedzi z dawnymi towarzyszami broni, dziś mieszkańcami Zagrzebia. Dzieli ich wiele, łączy – odznaka „brygady vukovarskiej”.
Obchody rocznicowe w Vukovarze, 18 listopada 2015 r. Fot. François Struzik / SIMPLY HUMAN
V

Vladimir Horvatić, lekarz internista, trafił do Vukovaru właśnie wtedy, prawie ćwierć wieku temu – podczas wojny serbsko-chorwackiej. I już pozostał w tym 25-tysięcznym dziś mieście nad Dunajem, we wschodniej Chorwacji. Do dziś pracuje w szpitalu – tym samym, z którego jesienią 1991 r., po zdobyciu miasta, serbscy żołnierze w mundurach armii jugosłowiańskiej (JNA) zabrali na rozstrzelanie dwustu rannych i chorych Chorwatów.

Miroslav Šimudvarc miał 11 lat, kiedy wraz z rodziną uszedł przed oblężeniem miasta do Niemiec, aż do Düsseldorfu. Teraz do Chorwacji powraca na dwa sposoby. Jego firma informatyczna otworzyła tu niedawno swój pierwszy oddział zagraniczny. A prywatnie Šimudvarc stara się być w Vukovarze każdej jesieni.

Przyjeżdża tu również Igor Kovač, dziś 32-letni aktor teatru Gavella w Zagrzebiu: – Odwiedzam rodzinę. To prawda, w okolicy odnowiono domy i...

6529

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]