Reklama

Ładowanie...

Śmierć idzie z Rosji

01.06.2014
Czyta się kilka minut
Późną wiosną na Ukrainie niebo jest gwieździste. Ale ludzie nie patrzą w niebo. Pytają, czemu opuściła ich Opatrzność. I dlaczego nikt Ukrainie nie pomoże.
Ewakuacja ze Sławiańska, 29 maja 2014 r. Fot. Alexander Zemlianichenko / AP / EAST NEWS
U

Ukraina rozmawia dziś o śmierci. Nie wiadomo, ilu ludzi zginęło od czasu pierwszych ofiar na kijowskim Majdanie. Chyba nikt nie prowadzi statystyk. Na wschodzie kraju jeszcze miesiąc temu śmierć szokowała. Dziś powszednieje. Codziennie doniesienia: o tym, że antyterrorystyczna operacja trwa, że są liczby, ranni. Ukraińscy żołnierze, rosyjscy terroryści, czasem przypadkowi ludzie.
„Nogi już mieć nie będę"
Ołeh, 24 lata, jest ukraińskim żołnierzem. Jego batalion stacjonuje w Striełkowie. To obwód chersoński, w sąsiedztwie Krymu. Zajął tu stanowiska po aneksji półwyspu przez Rosję. Na wypadek, gdyby Rosjanie szli dalej. A oni są blisko, za zasiekami. Wkroczyli już do obwodu; niedaleko, ale jednak. Piechota, czołgi, snajper na wieży. Żołnierze na terytorium nie swojego kraju. Co to jest? Konflikt? Wojna? Zimna wojna?
Z ukraińskich...

14659

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]